Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika: Barometer

TREND Barometer je pravidelný prieskum názorov predstaviteľov hospodárskeho života na najdôležitejšie aktuálne témy slovenskej ekonomiky a biznisu. Respondentov, ktorí hlasujú na TRENDE prostredníctvom unikátneho hesla, vyberá redakcia TRENDU.

Ak ste zvedaví, ako konkrétny respondent hlasoval vo všetkých barometroch, na ktorých sa zúčastnil, kliknite na jeho meno. Respondenti venujú symbolický honorár za hlasovanie v TREND Barometri na rozvoj ekonomického myslenia študentov stredných škôl v rámci projektu Myslím ekonomicky.

Chceli by ste odpovedať v TREND Barometri?

Aký spôsob financovania by ste odporúčali začínajúcim podnikateľom na rozbeh firmy?

  1. vlastné úspory 45 %
  2. rodinné úspory 10 %
  3. bankový úver 23 %
  4. nebankový úver 2 %
  5. neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob 20 %

Počet respondentov: 107

Zoradiť respondentov podľa respondenta | odpovede | komentára

Respondent Odpoveď Komentár
Sitár Alan Sitár
Senior Consultant
Capital Partners Group, a.s.
vlastné úspory
Máťuš Alexander Máťuš
CEO
ZenithOptimedia, s.r.o.
bankový úver
Kreutz Andreas Kreutz
konateľ
Tailor Made, s.r.o, Bratislava
vlastné úspory Začínať podnikať bez vlastných rezerv si neviem predstaviť. Ak sa vyskytne niečo nepredvídané, treba mať možnosť reagovať, inak vás položí prvý problém.
Začínať podnikať bez vlastných rezerv si neviem predstaviť. Ak sa vyskytne niečo nepredvídané, treba mať možnosť reagovať, inak vás položí prvý problém.
Révay Andrej Révay
prezident
Slovenská asociácia finančníkov
neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob Určite kombináciou vlastných zdrojov s externými zdrojmi (banka, rizikový kapitál,fondy,...).
Určite kombináciou vlastných zdrojov s externými zdrojmi (banka, rizikový kapitál,fondy,...).
Glatz Andrej Glatz
konatel
Mercedes-Benz Slovakia s. r. o.
neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob
Huščavová Anna Huščavová
riaditeľka
HANALEX, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob hľadať vhodného partnera na financovanie inovatívneho podnikateľského návrhu ...
hľadať vhodného partnera na financovanie inovatívneho podnikateľského návrhu ...
Šnegoň Anton Šnegoň
konateľ
Battal
vlastné úspory
Scheber Anton Scheber
konateľ
Softec, s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob Závisí to od podnikateľskej vízie. Tým čo chcú skúsiť podnikať v tom, čo si už vyskúšali inak, odporúčam použiť iba vlastné prostriedky, dočasne sa uskromniť a prípadne sa obrátiť na rodinu. Tí čo chcú/musia preraziť s nejakou novou myšlienkou, produktom, vo veľkom priestore alebo objemoch, odporúčam obrátiť sa na podnikateľských anjelov alebo použiť fund-crowding. A na priestor medzi obomi krajnosťami, a ako doplnok, možno použiť štandardné bankové pôžičky.
Závisí to od podnikateľskej vízie. Tým čo chcú skúsiť podnikať v tom, čo si už vyskúšali inak, odporúčam použiť iba vlastné prostriedky, dočasne sa uskromniť a prípadne sa obrátiť na rodinu. Tí čo chcú/musia preraziť s nejakou novou myšlienkou, produktom, vo veľkom priestore alebo objemoch, odporúčam obrátiť sa na podnikateľských anjelov alebo použiť fund-crowding. A na priestor medzi obomi krajnosťami, a ako doplnok, možno použiť štandardné bankové pôžičky.
Palovič Bohuš Palovič
konateľ
Liptour CK
bankový úver
Benedek Bohuslav Benedek
predseda predstavenstva
PARTNERS GROUP SK
vlastné úspory
Rentka Branislav Rentka
CEO
m:zone, s.r.o., Vráble
vlastné úspory
Lichardus Branislav Lichardus
CEO
City University of Seattle, spol. s r.o.
bankový úver
Synak Dušan Synak
generálny riaditeľ
Sylex, s.r.o., Bratislava
vlastné úspory
Kráľovenská Elena Kráľovenská
konateľka
Keis Media, s.r.o., Bratislava
bankový úver
Vítek Filip Vítek
CRM director
Sberbank Slovensko, a.s.
rodinné úspory Ziskat formalne financovanie od tretej strany je zvycajne cesta pre uz nieco produkujuce subjekty. Na zaciatok bude asi lepsie presvedcit biznis anjela, ci uz profesionalneho alebo rodinneho.
Ziskat formalne financovanie od tretej strany je zvycajne cesta pre uz nieco produkujuce subjekty. Na zaciatok bude asi lepsie presvedcit biznis anjela, ci uz profesionalneho alebo rodinneho.
Zászlós Gábor Zászlós
predseda predstavenstva
TriGranit Centrum, a.s.
rodinné úspory Ideálne kombinované financovanie, bankový úver s rodinnými úsporami. Napokon akýkoľvek druh úveru zvyšuje zodpovednosť a obozretnosť bez kt. atribútov sa nedá úspešne podnikať.
Ideálne kombinované financovanie, bankový úver s rodinnými úsporami. Napokon akýkoľvek druh úveru zvyšuje zodpovednosť a obozretnosť bez kt. atribútov sa nedá úspešne podnikať.
Kvartová Hana Kvartová
výkonná riaditeľka
SAS Slovakia
vlastné úspory
Homola Igor Homola
konateľ
Homola, s.r.o., Bratislava
vlastné úspory
Hornák Igor Hornák
predseda predstavenstva
Factory 4 Solutions a.s.
vlastné úspory Pre úplný začiatok je vždy vhodné spoľahnúť sa na vlastné zdroje. Cudzie zdroje vždy zoženiete za lepších podmienok, ak už váš podnik žije.
Pre úplný začiatok je vždy vhodné spoľahnúť sa na vlastné zdroje. Cudzie zdroje vždy zoženiete za lepších podmienok, ak už váš podnik žije.
Ormandy Igor Ormandy
generálny riaditeľ
Mediaprint - Kapa Pressegrosso, a.s.
bankový úver
Béreš Imrich Béreš
predseda predstavenstva
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
vlastné úspory
Valent Ivan Valent
predseda predstavenstva
Corwin Capital, a.s.
vlastné úspory
Paule Ivan Paule
konateľ
TPA Horwath, s.r.o., Bratislava
vlastné úspory Prispeje to k učeniu sa zodpovednému prístupu k podnikaniu aj keď rozbeh firmy bude ťažší a pomalší.
Prispeje to k učeniu sa zodpovednému prístupu k podnikaniu aj keď rozbeh firmy bude ťažší a pomalší.
Hronec Ivan Hronec
CEO
Film Europe Media Company
vlastné úspory Treba začať v malom tak, aby to bol príklad pre projekt, ktorý sa môže vo väčšom ponúknuť investorovi. Vlastné úspory majú prilákať akékoľvek cudzie.
Treba začať v malom tak, aby to bol príklad pre projekt, ktorý sa môže vo väčšom ponúknuť investorovi. Vlastné úspory majú prilákať akékoľvek cudzie.
Novák Ivan Novák
predseda predstavenstva
PPA Controll, a.s.
bankový úver určite by som doporučil začínajúcemu podnikateľovi pri rozbehu firmy použiť zdroje z bankového úveru, prípadne kombináciu s vlastnými prostriedkami - často je to aj logickou podmienkou banky, nakoľko začínajúci podnikateľ nemá ešte iný obchodný majetok. Bankoví analytici a risk manažéri síce pri vybavovaní úveru značne "komplikujú" podnikateľom život, ale ich profesionálny pohľad na riziko môže byť dobrým vodítkom pre začínajúceho podnikateľa a môže ho aj ochrániť pred veľmi nepríjemnými pádmi.
určite by som doporučil začínajúcemu podnikateľovi pri rozbehu firmy použiť zdroje z bankového úveru, prípadne kombináciu s vlastnými prostriedkami - často je to aj logickou podmienkou banky, nakoľko začínajúci podnikateľ nemá ešte iný obchodný majetok. Bankoví analytici a risk manažéri síce pri vybavovaní úveru značne "komplikujú" podnikateľom život, ale ich profesionálny pohľad na riziko môže byť dobrým vodítkom pre začínajúceho podnikateľa a môže ho aj ochrániť pred veľmi nepríjemnými pádmi.
Štefanec Ivan Štefanec
čestný prezident
Podnikateľská aliancia Slovenska
bankový úver
Košturiak Ján Košturiak
spoločník
IPA, s.r.o.
rodinné úspory
Sabol Ján Sabol
viceprezident
Republiková únia zamestnávateľov
bankový úver
Mervart Jaroslav Mervart
riaditeľ
Chemosvit
vlastné úspory
Kmeť Jaroslav Kmeť
výkonný riaditeľ
CSC
neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob Hociaký, hlavne treba mať nápad a odvahu podnikať. Ideálnym prípadom je investor, ktorý nápad zafinancuje za menšinový podiel vo firme. Naopak, pri akomkoľvek druhu úveru treba mať na zreteli možné dlhoročné problémy v prípade krachu.
Hociaký, hlavne treba mať nápad a odvahu podnikať. Ideálnym prípadom je investor, ktorý nápad zafinancuje za menšinový podiel vo firme. Naopak, pri akomkoľvek druhu úveru treba mať na zreteli možné dlhoročné problémy v prípade krachu.
Majer Jiří Majer
CEO
Accace k.s.
vlastné úspory
Galdun Jozef Galdun
riaditeľ pobočky Žilina
Cofely
vlastné úspory Považujem to za najideálnejší a najbezpečnejší spôsob začiatku podnikania , samozrejme ak má človek dostatok financii. Bohužiaľ banky sa správajú tak, že keď svieti slnko tak vtedy Vám ponúkajú dáždnik a keď začne pršať tak Vám ho zoberú. Ostatné spôsoby považujem za rizikové.
Považujem to za najideálnejší a najbezpečnejší spôsob začiatku podnikania , samozrejme ak má človek dostatok financii. Bohužiaľ banky sa správajú tak, že keď svieti slnko tak vtedy Vám ponúkajú dáždnik a keď začne pršať tak Vám ho zoberú. Ostatné spôsoby považujem za rizikové.
Hajko Jozef Hajko
člen Výkonnej rady
Podnikateľská aliancia Slovenska
vlastné úspory
Bajo Jozef Bajo
konateľ
Bauer Media SK
rodinné úspory Keď podnikáme s vlastnými peniazmi, sme oveľa obozretnejší pri ich používaní. Samozrejme aj ostatné typy financovania majú svoje výhody - napr. pri úveroch musíte presvedčiť aj iných, že vlastná firma a jej projekty majú budúcnosť.
Keď podnikáme s vlastnými peniazmi, sme oveľa obozretnejší pri ich používaní. Samozrejme aj ostatné typy financovania majú svoje výhody - napr. pri úveroch musíte presvedčiť aj iných, že vlastná firma a jej projekty majú budúcnosť.
Kausich Jozef Kausich
člen predstavenstva zodpovedný za korporátny biznis
VÚB
bankový úver Vďaka vyspelosti finančného trhu má dnes začínajúci podnikateľ už viacero možností ako zabezpečiť financovanie rozbehu firmy. Od biznis anjelov cez venture „kapitalistov“ až po banky. Najrozšírenejším spôsobom financovania firmy však jednoznačne zostáva bankový úver, najmä v prípade ak je jasne vypracovaný finančný zámer, dôveryhodne predložená návratnosť investície alebo pozitívne odskúšaná spolupráca s budúcim podnikateľom ako klientom banky.
Vďaka vyspelosti finančného trhu má dnes začínajúci podnikateľ už viacero možností ako zabezpečiť financovanie rozbehu firmy. Od biznis anjelov cez venture „kapitalistov“ až po banky. Najrozšírenejším spôsobom financovania firmy však jednoznačne zostáva bankový úver, najmä v prípade ak je jasne vypracovaný finančný zámer, dôveryhodne predložená návratnosť investície alebo pozitívne odskúšaná spolupráca s budúcim podnikateľom ako klientom banky.
Ondáš Jozef Ondáš
Partner
Management Skill Base, s.r.o.
nebankový úver
Uvíra Juraj Uvíra
Managing director
CK Victory travel
vlastné úspory
Krajcár Juraj Krajcár
predseda predstavenstva
ZSE Enargia
bankový úver
Heger Juraj Heger
riaditeľ
Vydavateľstvo Slovart, a.s.
bankový úver
Veršovský Ladislav Veršovský
predseda predstavenstva
YIT Reding a.s.
rodinné úspory
Kováčik Ľubomír Kováčik
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ
ČSOB stavebná sporiteľňa
neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob Kombinácia vlastných úspor, rodinných úspor a bankového úveru/leasingu v priamej úmere k predpokladaným výnosom z podnikania. Začínajúci podnikateľ musí počítať s tým, že v prvých rokoch musí "dotovať" svoje podnikanie hlavne zo "svojho". Bankový úver/leasing/pôžička sú nákladovou položkou spolu s ostatnými, na ktoré je potrebné zarobiť. Veľké oči môžu skončiť veľkým plačom.
Kombinácia vlastných úspor, rodinných úspor a bankového úveru/leasingu v priamej úmere k predpokladaným výnosom z podnikania. Začínajúci podnikateľ musí počítať s tým, že v prvých rokoch musí "dotovať" svoje podnikanie hlavne zo "svojho". Bankový úver/leasing/pôžička sú nákladovou položkou spolu s ostatnými, na ktoré je potrebné zarobiť. Veľké oči môžu skončiť veľkým plačom.
Vančo Luboš Vančo
partner
KPMG Slovensko, s.r.o.
vlastné úspory Zacinajuci podnikatelia by mali primarne vyuzivat vlastne resp. rodinne uspory. Mnohi maju na zaciatku velke oci a napoziciavaju si vysoke ciastky, pretoze maju pocit, ze musia zacat s niecim velkym. Obycajne pridu o vsetko. Seriozne podnikanie je dlhodoba aktivita a nie zbohatnutie za 2 roky. Na zaciatku su vacsie bankove uvery nerealisticke, pretoze banky neradi financuju nieco co este neexistuje. Nebankovy uver je pre mnohych na zaciatku lakavy aj pri vysokych urokoch, pretoze tito ludia vidia iba optimisticku buducnost a nepripustaju si financne zlyhanie. Tieto vysoke uroky potom vacsinu privedu k bankrotu.
Zacinajuci podnikatelia by mali primarne vyuzivat vlastne resp. rodinne uspory. Mnohi maju na zaciatku velke oci a napoziciavaju si vysoke ciastky, pretoze maju pocit, ze musia zacat s niecim velkym. Obycajne pridu o vsetko. Seriozne podnikanie je dlhodoba aktivita a nie zbohatnutie za 2 roky. Na zaciatku su vacsie bankove uvery nerealisticke, pretoze banky neradi financuju nieco co este neexistuje. Nebankovy uver je pre mnohych na zaciatku lakavy aj pri vysokych urokoch, pretoze tito ludia vidia iba optimisticku buducnost a nepripustaju si financne zlyhanie. Tieto vysoke uroky potom vacsinu privedu k bankrotu.
Fussek Ľuboš Fussek
generálny riaditeľ
Baumit, s.r.o., Bratislava
bankový úver
van der Hoek Marcel van der Hoek
generálny riaditeľ
ABB, s.r.o.
vlastné úspory Zvolil by som vlastné úspory alebo nejakú injekciu kapitálu z iných zdrojov. S vlastnými financiami má človek maximálnu voľnosť, pokiaľ to však nie je možné, nezostáva iné, ako nájsť partnera, ktorý verí predkladanému biznis zámeru. Určite by som nemiešal do financovania biznisu rodinu; neskôr by to mohlo negatívne ovplyvniť vzťahy v rodine.
Zvolil by som vlastné úspory alebo nejakú injekciu kapitálu z iných zdrojov. S vlastnými financiami má človek maximálnu voľnosť, pokiaľ to však nie je možné, nezostáva iné, ako nájsť partnera, ktorý verí predkladanému biznis zámeru. Určite by som nemiešal do financovania biznisu rodinu; neskôr by to mohlo negatívne ovplyvniť vzťahy v rodine.
Džundová Mária Džundová
obchodná a marketingová riaditeľka
TNT Express
vlastné úspory V prvom rade vlastne uspory, ak som presvedceny o uspechu tak vyuzit aj rodinne uspory a ak ani to nie je tak bankovy uver. Urcite nie nebankovy uver.
V prvom rade vlastne uspory, ak som presvedceny o uspechu tak vyuzit aj rodinne uspory a ak ani to nie je tak bankovy uver. Urcite nie nebankovy uver.
Marek Marián Marek
generálny riaditeľ
PosAm, spol. s.r.o.
vlastné úspory
Lelovský Mário Lelovský
prezident
IT Asociácia Slovenska
vlastné úspory Keď dokážu prežiť prvý rok z vlastných prostriedkov a vytvoriť aspoň minimálny zisk až potom nech sa obrátia na cudzie zdroje.
Keď dokážu prežiť prvý rok z vlastných prostriedkov a vytvoriť aspoň minimálny zisk až potom nech sa obrátia na cudzie zdroje.
Kostič Martin Kostič
riaditeľ
Emark, s.r.o.
vlastné úspory Pri začínajúcej firme je najdôležitejšia dobrá myšlienka, cieľ, ktorý musíte denno-denne veľmi prísne sledovať. Financie sú určité palivo / katalyzátor toho, aby sa firma dokázala rýchlejšie rozvíjať. Nemali by však byť zdrojom alibizmu pre odkladanie realizácie zámeru, keďže veľa myšlienok sa dá postupne realizovať aj bez väčších investícií.
Pri začínajúcej firme je najdôležitejšia dobrá myšlienka, cieľ, ktorý musíte denno-denne veľmi prísne sledovať. Financie sú určité palivo / katalyzátor toho, aby sa firma dokázala rýchlejšie rozvíjať. Nemali by však byť zdrojom alibizmu pre odkladanie realizácie zámeru, keďže veľa myšlienok sa dá postupne realizovať aj bez väčších investícií.
Janžo Martin Janžo
konateľ
WTIA, s.r.o., Rudina
vlastné úspory
Heržo Martin Heržo
obchodný riaditeľ
TV JOJ
vlastné úspory
Sukupčák Martin Sukupčák
konateľ
BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec
rodinné úspory Určite to nemôže byť len jeden zdroj. V každom prípade by mali vlastné úspory pokryť aspoň 50 % nákladov na prvý polrok činnosti novej firmy.
Určite to nemôže byť len jeden zdroj. V každom prípade by mali vlastné úspory pokryť aspoň 50 % nákladov na prvý polrok činnosti novej firmy.
Kultan Martin Kultan
generálny riaditeľ
DÔVERA zdravotná poisťovňa, a. s.
bankový úver
Melišek Martin Melišek
riaditeľ
Softec
neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob Osobne odporúčam kombináciu bankový úver a vlastné úspory, pričom ich pomer závisí od množstva okolností. Presvedčiť banku o životaschopnosti podnikateľského zámeru je veľmi dobrý nezávislý test.
Osobne odporúčam kombináciu bankový úver a vlastné úspory, pričom ich pomer závisí od množstva okolností. Presvedčiť banku o životaschopnosti podnikateľského zámeru je veľmi dobrý nezávislý test.
Bošňák Matej Bošňák
partner oddelenia auditu
EY v SR
bankový úver
Hrabovec Michal Hrabovec
prezident
Anasoft
vlastné úspory
Obeda Michal Obeda
majiteľ
Autobazar.EU, s.r.o, Nové Mesto nad Váhom
vlastné úspory
Král Michal Král
CEO
Pricemania, s.r.o., Bratislava
vlastné úspory Závisí to najmä od rizikovosti projektu, výšky investície a predošlých skúseností zakladateľov firmy. V každom prípade odporúčam "lean" prístup, ktorý vám pomôže už v začiatkoch overiť životaschopnosť nápadu a pomôcť vám prispôsobiť produkt čo najbližšie reálnym potrebám trhu. Vždy je lepšie zistiť tieto veci hneď na začiatku, ako po 2 rokoch práce na produkte...
Závisí to najmä od rizikovosti projektu, výšky investície a predošlých skúseností zakladateľov firmy. V každom prípade odporúčam "lean" prístup, ktorý vám pomôže už v začiatkoch overiť životaschopnosť nápadu a pomôcť vám prispôsobiť produkt čo najbližšie reálnym potrebám trhu. Vždy je lepšie zistiť tieto veci hneď na začiatku, ako po 2 rokoch práce na produkte...
Dubec Milan Dubec
generálny riaditeľ Azet
Azet
rodinné úspory
Pašmík Milan Pašmík
generálny riaditeľ
McCarter Slovakia, s.r.o.
bankový úver
Michalík Milan Michalík
obchodný riaditeľ
International BEZ Group
bankový úver
Gregor Milan Gregor
predseda dozornej rady
CEIT
nebankový úver Na rozbeh firmy by som dnes, ako začínajúci podnikateľ, využil rizikový kapitál. Použitie rizikového kapitálu vyžaduje znalosť celého mechanizmu financovania a seriózneho poskytovateľa kapitálu. Pri skúsenom Venture partnerovi sa podnikanie rozbieha oveľa rýchlejšie a nakoniec pre podnikateľa nie je také rizikové.
Na rozbeh firmy by som dnes, ako začínajúci podnikateľ, využil rizikový kapitál. Použitie rizikového kapitálu vyžaduje znalosť celého mechanizmu financovania a seriózneho poskytovateľa kapitálu. Pri skúsenom Venture partnerovi sa podnikanie rozbieha oveľa rýchlejšie a nakoniec pre podnikateľa nie je také rizikové.
Kraus Miloš Kraus
generálny riaditeľ
Sauer-Danfoss, a.s.
bankový úver
Krempaský Miroslav Krempaský
CEO
Millennium, s.r.o., Bratislava
vlastné úspory Najskôr by som odporučil investovať hlavne vlastný čas a žiť z úspor alebo podpory rodičov. Neskôr, keď si začínajúci podnikateľ uvedomí hodnotu peňazí a cenu zodpovednosti, odporučil by som mu bankový úver. U nás v IT je teraz obrovská výhoda, že existuje veľa organizácií, ako napr. The Spot, ktoré startupistov dovzdelajú, koučujú a nájdu im investora. Čiže zabezpečia financovanie zo súkromných zdrojov.
Najskôr by som odporučil investovať hlavne vlastný čas a žiť z úspor alebo podpory rodičov. Neskôr, keď si začínajúci podnikateľ uvedomí hodnotu peňazí a cenu zodpovednosti, odporučil by som mu bankový úver. U nás v IT je teraz obrovská výhoda, že existuje veľa organizácií, ako napr. The Spot, ktoré startupistov dovzdelajú, koučujú a nájdu im investora. Čiže zabezpečia financovanie zo súkromných zdrojov.
Murgaš Miroslav Murgaš
konateľ
CORE4
neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob
Kuchta Norbert Kuchta
riaditeľ
Trumpf Slovakia
neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob
Drahotský Pavel Drahotský
riaditeľ
Saxo Bank
bankový úver Pri dnesnich urokovych mirach prednostne bankovni uver. Pokud by zadatel nesplnovat minimalni pozadavky bank, pak kombinace vlatstn9ch prosdtredku a nebankovniho financovani.
Pri dnesnich urokovych mirach prednostne bankovni uver. Pokud by zadatel nesplnovat minimalni pozadavky bank, pak kombinace vlatstn9ch prosdtredku a nebankovniho financovani.
Nechala Pavel Nechala
advokát
Nechala & Co. s.r.o.
neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob Veľmi záleží od oblasti podnikania. Niektoré podnikanie (napríklad obchod) sa bez úveru rozbehnúť nedá. Naopak služby možno realizovať aj z vlastných úspor.
Veľmi záleží od oblasti podnikania. Niektoré podnikanie (napríklad obchod) sa bez úveru rozbehnúť nedá. Naopak služby možno realizovať aj z vlastných úspor.
Krúpa Pavol Krúpa
spolumajiteľ
Arca Capital
vlastné úspory
Benčík Pavol Benčík
CEO
Bencik Culinary Group
vlastné úspory
Cvik Pavol Cvik
advokát a managing director
Pavol Cvik – advokát, s.r.o., Bratislava
vlastné úspory
Kožík Pavol Kožík
predseda dozornej rady
PROXENTA Finance, o.c.p., a.s., Bratislava
vlastné úspory ak vlastne uspory nepostacuju, odporucam oslovit investorov z radov podnikatelov. tu mate viacero moznosti ako sa dohodnut s protistranou.
ak vlastne uspory nepostacuju, odporucam oslovit investorov z radov podnikatelov. tu mate viacero moznosti ako sa dohodnut s protistranou.
Múdry Pavol Múdry
predseda správnej rady
IPI Slovensko
neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob
Krúpa Peter Krúpa
generálny riaditeľ
Hubert J.E.
vlastné úspory
Pažitný Peter Pažitný
CEO
HPI
vlastné úspory
Strýček Peter Strýček
generálny riaditeľ
Cofely východná Európa
vlastné úspory
Halász Peter Halász
konateľ
Jaga Group
vlastné úspory
Čavojský Peter Čavojský
partner
CLS Čavojský & Partners, s.r.o.
vlastné úspory
Patek Peter Patek
konateľ
Plastix, s.r.o.
rodinné úspory Dobrá myšlienka a odhodlanie nestačí. Základom podnikania a teda aj vstupným rizikom by malo byť meno podnikateľa a jeho vlastné peniaze.
Dobrá myšlienka a odhodlanie nestačí. Základom podnikania a teda aj vstupným rizikom by malo byť meno podnikateľa a jeho vlastné peniaze.
Kolník Peter Kolník
konateľ
Astor Slovakia, s.r.o.
bankový úver
Kucer Peter Kucer
generálny riaditeľ
eD´ system Slovakia, s.r.o. , Bratislava
bankový úver
Lakata Peter Lakata
riaditeľ obchodu a marketingu
ZUNO BANK pre Slovensko a Česko
neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob Urcite kombinaciu zdrojov. Idealne zapojit aj start-up kapital.
Urcite kombinaciu zdrojov. Idealne zapojit aj start-up kapital.
Lang Peter Lang
konateľ
Caarnie, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob Pravdepodobne je vhodna kombinacia vlastnych zdrojov a potom vyuzitie externych zdrojov financovania, kam patria aj banky. Netreba to vsak pri rozbehu s financnou zatazou prehanat....
Pravdepodobne je vhodna kombinacia vlastnych zdrojov a potom vyuzitie externych zdrojov financovania, kam patria aj banky. Netreba to vsak pri rozbehu s financnou zatazou prehanat....
Dula Radúz Dula
člen predstavenstva
Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky
bankový úver Ideálny je bankový úver, nakoľko práve v cestovnom ruchu a ešte viac v gastronómii, sledujeme veľa prevádzok, do ktorých majitelia vložili posledné úspory a následne to manažérsky a aj sociálne nezvládli. Myslím si, že keď v dnešnej dobe dokážete presvedčiť banku o svojom úspechu, tak máte na polceste vyhrané. Napríklad pri hoteloch dnes banky odmietajú poskytnúť akýkoľvek druh financovania, nakoľko veľmi málo prevádzok má na splácanie dostatočný zisk.
Ideálny je bankový úver, nakoľko práve v cestovnom ruchu a ešte viac v gastronómii, sledujeme veľa prevádzok, do ktorých majitelia vložili posledné úspory a následne to manažérsky a aj sociálne nezvládli. Myslím si, že keď v dnešnej dobe dokážete presvedčiť banku o svojom úspechu, tak máte na polceste vyhrané. Napríklad pri hoteloch dnes banky odmietajú poskytnúť akýkoľvek druh financovania, nakoľko veľmi málo prevádzok má na splácanie dostatočný zisk.
Strapko Richard Strapko
generálny riaditeľ
Aegon Životná poisťovňa, a.s., Bratislava
vlastné úspory Na rozbeh firmy, ak ide o podnikanie v malom, odporúčam vlastné peniaze. Takéto financovanie so sebou prináša výraznú motiváciu podnikať zodpovedne a nie špekulatívne. Ak podnikateľ nemá vlastný počiatočný kapitál, ale verí svojmu úspechu, potom by mal zvoliť štandardný bankový úver. Nebankový úver by som neodporúčal.
Na rozbeh firmy, ak ide o podnikanie v malom, odporúčam vlastné peniaze. Takéto financovanie so sebou prináša výraznú motiváciu podnikať zodpovedne a nie špekulatívne. Ak podnikateľ nemá vlastný počiatočný kapitál, ale verí svojmu úspechu, potom by mal zvoliť štandardný bankový úver. Nebankový úver by som neodporúčal.
Flimel Richard Flimel
predseda predstavenstva
JOJ Media House
rodinné úspory
Willmann Richard Willmann
riaditeľ
crooce.com
neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob Založte byt, psa, manželku... Predajte auto, pracujte 14 hodín ... ale za každých okolností sa snažte čo najdlhšie udržať 100%. V okamihu, keď pustíte čo i len pár percent, stratíte viac či menej slobodu. A tá je na začiatku veľmi dôležitá.
Založte byt, psa, manželku... Predajte auto, pracujte 14 hodín ... ale za každých okolností sa snažte čo najdlhšie udržať 100%. V okamihu, keď pustíte čo i len pár percent, stratíte viac či menej slobodu. A tá je na začiatku veľmi dôležitá.
Spišák Robert Spišák
predseda predstavenstva
AZC
neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob Rozumnu kombinaciu uspor a bankoveho uveru.
Rozumnu kombinaciu uspor a bankoveho uveru.
Podolák Roman Podolák
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Union poisťovňa, a.s., Union zdravotná poisťovňa, a.s.
vlastné úspory
Rosskopf Rudolf Rosskopf
generálny riaditeľ
Slovenská Grafia, a.s., Bratislava
rodinné úspory
Mištíková Simona Mištíková
konateľka
Divino, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob Nie je univerzálne riešenie, niekomu stačia úspory, kým na iné druhy podnikania je úver nevyhnutnosťou.
Nie je univerzálne riešenie, niekomu stačia úspory, kým na iné druhy podnikania je úver nevyhnutnosťou.
Verešvársky Stanislav Verešvársky
výkonný riaditeľ
SWAN, a.s., Bratislava
bankový úver Najmä v prípade, keď vlastné prostriedky nepostačujú na tento rozbeh firmy a začínajúci podnikateľ si je istý, že jeho zámer je výborný a má šance na úspech natoľko, že dokáže o tom presvedčiť aj bankárov.
Najmä v prípade, keď vlastné prostriedky nepostačujú na tento rozbeh firmy a začínajúci podnikateľ si je istý, že jeho zámer je výborný a má šance na úspech natoľko, že dokáže o tom presvedčiť aj bankárov.
Kučírek Stanislav Kučírek
predseda
Slovensko-poľská obchodná komora
neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob Velmi zalezi na produkte podnikania ci segmente v ktorom sa pohybujem, aky je v nom inovacny tlak, na dobe ci spravnom casovom nastaveni vstupu na trh atd., to generuje predpokladanu navratnost, ziskovost. No a samozrejme v akom podnikatelskom prostredi startujem - u mna to bolo v Nemecku, kde je trh vysoko narocny, ale zaroven transparentny a stabilny - takze tam cez banky. Na Slovensku asi este stale vlastnými úsporami ...
Velmi zalezi na produkte podnikania ci segmente v ktorom sa pohybujem, aky je v nom inovacny tlak, na dobe ci spravnom casovom nastaveni vstupu na trh atd., to generuje predpokladanu navratnost, ziskovost. No a samozrejme v akom podnikatelskom prostredi startujem - u mna to bolo v Nemecku, kde je trh vysoko narocny, ale zaroven transparentny a stabilny - takze tam cez banky. Na Slovensku asi este stale vlastnými úsporami ...
Mácsadi Štefan Mácsadi
predseda
COOP Jednota Nové Zámky, s.d.
bankový úver
Kassay Štefan Kassay
predseda dozornej rady
I.D.C. Holding
neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob Každý si musí zvoliť vlastnú cestu. Od snov prejsť ku skutočnosti, poznať sám seba. Mám dosť odvahy? Som skalopevne presvedčený o svojom rozhodnutí podnikať? Som schopný brať na seba riziko v prípade ak by som z banky získal úver? Aký je môj cieľ? Každopádne by som pripomenul, odvekú pravdu. Ak zasejem zrnko a postarám sa o jeho ujatie, starostlivo ho pestujem, zázrakom prírody ho rozmnožím na násobky rovnajúce sa prinajmenšom množstvu zŕn, ktoré sa vmestia do dlane.
Každý si musí zvoliť vlastnú cestu. Od snov prejsť ku skutočnosti, poznať sám seba. Mám dosť odvahy? Som skalopevne presvedčený o svojom rozhodnutí podnikať? Som schopný brať na seba riziko v prípade ak by som z banky získal úver? Aký je môj cieľ? Každopádne by som pripomenul, odvekú pravdu. Ak zasejem zrnko a postarám sa o jeho ujatie, starostlivo ho pestujem, zázrakom prírody ho rozmnožím na násobky rovnajúce sa prinajmenšom množstvu zŕn, ktoré sa vmestia do dlane.
Lazarovič Tibor Lazarovič
generálny riaditeľ
BC Torsion, s.r.o.
rodinné úspory
Czuľba Tibor Czuľba
Prezident
Slovenská lekárnická komora
neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob Ideálne samozrejme je rozbiehať firmu bez úverov, len s využitím vlastných prostriedkov. Prípadne s pomocou rodiny či priateľov. Ale neodsudzujem ani úver z banky, samozrejme v “rozumnej” výške. Jednoducho, na začiatku podnikania nerozhoduje podľa mňa ani tak spôsob jeho financovania, ako reálnosť biznis plánu.
Ideálne samozrejme je rozbiehať firmu bez úverov, len s využitím vlastných prostriedkov. Prípadne s pomocou rodiny či priateľov. Ale neodsudzujem ani úver z banky, samozrejme v “rozumnej” výške. Jednoducho, na začiatku podnikania nerozhoduje podľa mňa ani tak spôsob jeho financovania, ako reálnosť biznis plánu.
Rybár Tomáš Rybár
managing partner
Čechová & Partners
vlastné úspory
Osuský Tomáš Osuský
generálny riaditeľ
Hollen, s.r.o., Bratislava
vlastné úspory Myslím si, že ak chce niekto začať podnikat, potrebuje mať hlavne guráž a odvahu. Potom šťastie a vieru v úspech. Tie pragmatické veci ako business plán, marketingový plán, finančný plán, sú samozrejme dôležité, ale na rozbehnutie podnikania nepostačujúce. Z tohto môjho pohľadu nie je až tak dôležité, odkiaľ získame prvotný kapitál, podľa svojej skúsenosti však odporúčam kombináciu vlastných finančných prostriedkov s bankovým úverom od solídnej finančnej inštitúcie.
Myslím si, že ak chce niekto začať podnikat, potrebuje mať hlavne guráž a odvahu. Potom šťastie a vieru v úspech. Tie pragmatické veci ako business plán, marketingový plán, finančný plán, sú samozrejme dôležité, ale na rozbehnutie podnikania nepostačujúce. Z tohto môjho pohľadu nie je až tak dôležité, odkiaľ získame prvotný kapitál, podľa svojej skúsenosti však odporúčam kombináciu vlastných finančných prostriedkov s bankovým úverom od solídnej finančnej inštitúcie.
Kalivoda Tomáš Kalivoda
riaditeľ
Groupama Garancia poisťovna, a.s.
vlastné úspory Začínajúci podnikateľ by sa mal v prvom rade spoliehať na vlastné úspory, resp. aspoň vo väčšej časti. Jednak preto, že bankový úver ako "nováčik" bez histórie zrejme nedostane (určite nie na pokrytie celej investície), a jednak preto, že každý by mal aspoň na začiatku skákať len do výšky, ktorú si vie dovoliť. Na druhej strane by mal štát vytvárať také podmienky, aby na začiatku príjem podnikateľa nebol zaťažený vysokými daňovými odvodmi a byrokratickými požiadavkami. Viac živých a fungujúcich firiem nakoniec pre štát môže byť len cenným príjmom cez vyššie absolútne objemy daňových a sociálnych odvodov.
Začínajúci podnikateľ by sa mal v prvom rade spoliehať na vlastné úspory, resp. aspoň vo väčšej časti. Jednak preto, že bankový úver ako "nováčik" bez histórie zrejme nedostane (určite nie na pokrytie celej investície), a jednak preto, že každý by mal aspoň na začiatku skákať len do výšky, ktorú si vie dovoliť. Na druhej strane by mal štát vytvárať také podmienky, aby na začiatku príjem podnikateľa nebol zaťažený vysokými daňovými odvodmi a byrokratickými požiadavkami. Viac živých a fungujúcich firiem nakoniec pre štát môže byť len cenným príjmom cez vyššie absolútne objemy daňových a sociálnych odvodov.
Jurík Tomáš Jurík
výkonný riaditeľ
Euler Hermes Services Slovensko
vlastné úspory Väčšina úspešných príbehov veľkých značiek začínala rozbehom v malom z vlastných alebo rodinných úspor. Keď ukáže mladý podnikateľ potenciálnym investorom fungujúci biznis model, na jeho rast získa zdroje jednoduchšie. Tento model považujem stále za najvhodnejší.
Väčšina úspešných príbehov veľkých značiek začínala rozbehom v malom z vlastných alebo rodinných úspor. Keď ukáže mladý podnikateľ potenciálnym investorom fungujúci biznis model, na jeho rast získa zdroje jednoduchšie. Tento model považujem stále za najvhodnejší.
Jančo Tomáš Jančo
generálny riaditeľ
Pantheon Technologies, s.r.o., Bratislava
neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob Je to v zavislosti od typu firmy a biznis planu. Samozrejme vzdy sa podnika lepsie za cudzie peniaze. Aj ked nie zodpovednejsie.
Je to v zavislosti od typu firmy a biznis planu. Samozrejme vzdy sa podnika lepsie za cudzie peniaze. Aj ked nie zodpovednejsie.
Jurik Tomislav Jurik
generálny riaditeľ a predseda predstavenstva
Unipharma
vlastné úspory Financovať rozbeh svojej firmy či už z vlastných, alebo rodinných úspor je ideálne. Viem, že iné je pracovať "s vlastnou hlavou", kde ten finančný tlak na úvod nie je až taký veľký, a iné podnikať v obchodnej či výrobnej činnosti, kde je hneď na začiatku potreba finančných prostriedkov výrazne vyššia. Preto žiadny z odporúčaných spôsobov sa nedá zovšeobecniť pre všetkých začínajúcich podnikateľov. Tak či tak, najdôležitejšie asi je pripraviť si hneď na začiatok čo najpresnejší podnikateľský plán. Veď už naši predkovia zvykli hovoriť, že "kto počtuje, ten gazduje".
Financovať rozbeh svojej firmy či už z vlastných, alebo rodinných úspor je ideálne. Viem, že iné je pracovať "s vlastnou hlavou", kde ten finančný tlak na úvod nie je až taký veľký, a iné podnikať v obchodnej či výrobnej činnosti, kde je hneď na začiatku potreba finančných prostriedkov výrazne vyššia. Preto žiadny z odporúčaných spôsobov sa nedá zovšeobecniť pre všetkých začínajúcich podnikateľov. Tak či tak, najdôležitejšie asi je pripraviť si hneď na začiatok čo najpresnejší podnikateľský plán. Veď už naši predkovia zvykli hovoriť, že "kto počtuje, ten gazduje".
Matušek Viliam Matušek
marketingový riaditeľ
Baliarne obchodu, a.s., Poprad
neviem / nevyjadrujem sa / iný spôsob
Hoschek Zdenko Hoschek
riaditeľ
portál ZlavaDna.sk
vlastné úspory Nám sa osvedčila prísna finančná zodpovednosť. Nikdy sme nemali úver, firmu sme budovali postupne podľa toho, koľko prostriedkov sme mali k dispozícii.
Nám sa osvedčila prísna finančná zodpovednosť. Nikdy sme nemali úver, firmu sme budovali postupne podľa toho, koľko prostriedkov sme mali k dispozícii.

Aktuálne hlasovanie | Zoznam uzavretých hlasovaní